Jarolím do svojej prvej nominácie zaradil nováčikov Pokorného a Sýkoru

Nový tréner českej reprezentácie Karel Jarolím povolal na prípravný zápas s Arménskom 31. augusta a následný úvodný duel kvalifikácie majstrovstiev sveta so Severným Írskom 4. septembra dva nováčikov, libereckej duo Jana Sýkoru a Lukáša Pokorného. V premiérovej nominácii šesťdesiatročného kouča sú tiež niektorí navrátilci, skúsený brankár Jaroslav Drobný, útočník Václav Kadlec či stopér Tomáš Kalas.

Dvadsaťtriročný liberecký kapitán Pokorný aj jeho o rok mladší spoluhráč zo Slovana si nomináciu vyslúžili dlhodobo výbornými výkonmi v lige . “Sledujeme je dlhšiu dobu a pravidelne odvádzajú kvalitné výkony, že si nomináciu zaslúži. Je to výzva aj pre ďalších hráčov, ktorí majú určite dvere otvorené.Snáď na seba upozorní ao dres si povedia, “ uviedol na svojej prvej tlačovej konferencii v úlohe reprezentačného trénera Jarolím.

Do tímu zaradil 25 mien a po dueli s Arménskom dôjde k zúženiu kádra. Povolal jediného hráčov z Plzne Jána Kopic a päť sparťanov. “Očakával som, že bude viac hráčov z Plzne alebo Sparty. Bohužiaľ sa obe mužstvá nestretla s najlepšou formou, o to to bolo zložitejšie. Snažili sme sa, aby to zapadalo do našej koncepcie. Snažili sme sa to nakombinovať, aby tam bola skúsenosť, charakter, aby hráči boli odolní.Verím, že sme na nikoho, kto by si nomináciu zaslúžil, nezabudli, “ dodal Jarolím.

U národného celku nahradil kouča Pavla Vrbu, ktorý po neúspechu na júnovom európskom šampionáte vo Francúzsku a vyradenie už po skupine odišiel do ruskej Machačkala. Jarolím ešte s Mladou Boleslavou dokončil kvalifikácii Európskej ligy a potom sa presunul k reprezentácii.

Pri svojej úvodnej nominácii sa už musel zaobísť bez brankára Petra Čecha, Jaroslava Plašila, Romana Hubníka, Davida Lafata a Davida Limberského, ktorí ukončili reprezentačnú kariéru. Kvôli zraneniu nemohol byť povolaný kľúčový stopér Tomáš Sivok, aj preto dostal šancu dvadsaťtriročný Kalas z Fulhamu s doteraz tromi reprezentačnými štarty. “Keďže nám vypadol Sivok, snažíme sa mapovať ďalšie stopery.Kalas pravidelne hrá v Anglicku, navyše na tomto poste toľko hráčov nie je, “ uviedol Jarolím.

Prekvapením v nominácii je tridsaťšesťročný gólman Drobný, ktorý prestúpil pred sezónou do Brém. V národnom tíme naposledy chytal pred tromi rokmi. “Jardu poznám aj osobne. Som presvedčený, že v Brémach priestor dostane. Keď sme riešili gólmanov, chceli sme tam mať strednú generáciu, čo je Vaclík, Koubek je mladší a tretí zasa skúsenejší, “ uviedol Jarolím.

Svoju ďalšiu budúcnosť stále zvažuje kapitán Tomáš Rosický. “Mám v pláne sa s ním stretnúť. Momentálne trénuje individuálne.Keď bude zdravotne v poriadku a bude mať záujem reprezentovať, stále je to rozdielový hráč, “ podotkol Jarolím.

Jedným zo štyroch útočníkov je dvadsaťštyriročný Kadlec, ktorý v tíme dlhšiu dobu chýbal, ale teraz sa mu darí v Midtjylland. “Vašek nejaké góly dal, mal asistencie. V jeho prípade sme príliš nepochybovali, “ povedal Jarolím.

Mužstvo sa zíde budúci pondelok a hneď za dva dni odohrá v Mladej Boleslavi zápas s Arménskom.V nedeľu potom tím v Prahe čaká ostrý štart do kvalifikácie. “Moc času nie je, takže budeme veľa vychádzať z toho, čo majú hráči zažité,” dodal Jarolím.

Nominácia:
Brankári:
Vaclík (Bazilej), Koubek (Sparta), Drobný (Werder).
Obrancovia: Gebre Selassie (Werder), Kadeřábek (Hoffenheim), Kalas (Fulham), Novák (Midtjylland), M. Kadlec (Sparta), Pokorný (Liberec), Pudil (Sheffield Wednesday), Suchý (Bazilej), Sýkora (Liberec).
Stredopoliari: Darida (Hertha), Dočkal (Sparta), Frýdek (Sparta ), Kopic (Plzeň), Krejčí (Bologna), Pavelka (Kasimpasa), Rada (Mladá Boleslav), Skalák (Brighton), Šural (Sparta).
Útočníci: V. Kadlec (Midtjylland ), Necid (Bursaspor), Škoda (Slavia), Vydra (Watford).