Štart Tour: Cavendish prvýkrát do žltého, Contador došiel zodratá

Úvodná etapu 103. ročníka Tour de France vyhral britský spurtér Mark Cavendish, a hoci získal na slávnych pretekoch už 27. vavrín, prvýkrát v kariére obliekol žltý dres. Vo finiši u preslávenej pláži Utah v Sainte-Marie-du-Mont v Normandii porazil nemeckého cyklistu Marcela Kittela aj úradujúceho majstra sveta Slováka Petera Sagana. Jedného z favoritov Alberta Contadora stretol na trati nepríjemný pád, hromadný karambol sa potom odohral aj kúsok pred cieľom.

Pelotón čakalo prvých 188 kilometrov z celkových 3535 km. Zhruba 130 kilometrov v úniku strávil Jan Bárta, ktorý zaútočil rovnako ako pred rokom hneď po štarte úvodnej klasickej etapy.V úniku bola dlho štvorčlenná skupina, Bárta sa vrátil do pelotónu zhruba 50 kilometrov pred cieľom.

Ťažkú chvíľku si prežil spolufavoritov celej Tour a jej dvojnásobný šampión Alberto Contador. Španielsky líder stajne Tinkoff spadol pri výjazde z kruhového objazdu na obrubník zhruba v polovici etapy a pokračoval veľa zodratá na ramene a boku. Musel vymeniť koleso, tretru, ale kolega Roman Kreuziger sa s pomocou tímu vrátil skoro do pelotónu.

“Toto nie je najlepší spôsob, ako začať Tour. Mám pomliaždený celú pravú stranu až k členku, ale aspoň nemusím ísť domov , “povedal trpko Contador. Pred dvoma rokmi na Tour spadol v 10. etape pri zjazde a so zlomenou nohou musel vzdať. “Snáď zvládnem budúce dni a než začnú hory, dám sa dokopy,” prial si.Do cieľa dorazil víťaz Tour z rokov 2007 a 2009 sa zhruba minútovou stratou.

Cavendish, tridsaťjedenročný rodák z Ostrova Man, vybojoval historický triumf pre africkú stajňa Dimension Data, do ktorej prestúpil pred touto sezónou z tímu Etixx-Quick -Step. Na Tour prvýkrát vyhral etapu už v roku 2008. Hromadný finiš rozdrobil pád v cieľovej rovinke, ktorý sa ale udial až za všetkými elitnými spurtéry na špici. So stratou 33 sekúnd preťal cieľovú pásku na 24. mieste Kreuziger.

“Z môjho pohľadu to bola stresujúce etapa, ale bez pádu, čo je dôležité. Náš líder spadol, ale našťastie nemá veľké zranenia.Vrátil sa do pelotónu, nemá žiadnu časovú stratu, takže ideme ďalej, ako keby sa nič nestalo, “zhodnotil úvod trojtýždňovú driny Kreuziger.

” Sagan sa pokúsil šprintovať, ale Cav bol rýchlejší. Musíme prečkať ešte dve tri veterné etapy v Normandii, potom sa presunieme na juh k Pyrenejám, “dodal.

Start Tour sa vrátil na francúzske územie po troch rokoch, legendárny závod začal v ikonickom Mont-Saint-Michel. rovinatá etapa vyvrcholila na pláži Utah v Normandii, dejisku jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny. “Je to pre mňa pocta a česť, mimoriadny deň. A zvlášť tu na tom mieste, kde zahynulo toľko vojakov, ktorí bojovali o slobodu celého sveta, “povedal Cavendish.

Nedeľný 2.etapa má kopcovitý profil, meria 182 km a vedie zo Saint-Lo do Cherbourg-Octeville, kde cyklistov čaká v závere dvojkilometrovej stúpania.

Cyklistický etapový závod Tour de France – 1. etapa:
Mont-Saint-Michel – Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont (188 km): 1. Cavendish (Brit./Dimension Data) 4:14:05, 2 . Kittel (Nem. / Etixx-Quick-Step), 3. P. Sagan (SR / Tinkoff), 4. Greipel (Nem. / Lotto Soudal), 5. Theuns (Belg./Trek-Segafredo), 6. Laporte (Fr./Cofidis), 7. Coquard (Fr./Direct Energia), 8. Kristoff (Nor./Kaťuša), 9. McLay (Brit./Fortuneo) všetci rovnaký čas, 10. Henderson (N. Zél. / lotto Soudal) -3,…24. Kreuziger (ČR / Tinkoff) -23, 152.


Vakoč (ČR / Etixx-Quick-Step) -1: 26, 167. Bárta (ČR / Bora-Argon 18) -1: 33.

< b> Priebežné poradie: 1. Cavendish 4:13:55, 2. Kittel -4, 3. P.Sagan -6, 4. Greipel, 5. Theuns, 6. Laporte, 7. Coquard, 8. Kristoff, 9. McLay všetci -10, 10. Henderson -13,…24. Kreuziger -33, 152. Vakoč -1: 36, 167. Bárta -1: 43.Zobraziť viac: plachta do kocika