Zrútenie lietadla s brazílskym tímom Chapecoense prežili traja hráči

Lietadlo s futbalistami brazílskeho tímu Chapecoense sa zrútilo v Kolumbii, kam leteli k finále Juhoamerického pohára. Na palube bolo 77 cestujúcich, šesť ľudí vrátane troch hráčov podľa posledného oficiálneho vyhlásenia brazílskeho úradu pre civilné letectvo tragédiu prežilo. Teraz sú v starostlivosti lekárov v niekoľkých nemocniciach.

Juhoamerická konfederácie CONMEBOL oznámila, že do odvolania prerušila všetky súťaže, a predseda konfederácie Alejandro Domínguez sa vydal na miesto havárie. Brazílsky zväz teraz zvažuje, aký osud bude mať tamojší liga, ktorá má pred sebou záverečné kolo.

Klub Chapecoense z mesta Chapecó cestoval do kolumbijského Medellínu na stredajšej pohárovej finále s tímom Atlético Nacional.Krátko pred pristátím na medzinárodnom letisku lietadlo zo zatiaľ nezistených príčin havaroval. Stalo sa tak v noci v ťažko prístupnej oblasti, prácu záchranárov komplikuje vytrvalý dážď.

Z celkom siedmich ľudí, ktoré sa podľa posledných správ podarilo z trosiek vyslobodiť živé, bol ako prvý preživší potvrdený dvadsaťsedemročný obranca Alan Ruschel, ktorý má početné zlomeniny vrátane panvy a zranení chrbtice. O život bojujú tiež brankár Jackson Follmann, ktorého zranenia lekári zatiaľ nespresnili, a obranca Neto, ktorý je v nemocnici so zranením hlavy a hrudníka a ktorého stav je stabilný.

Novinár Rafael Valmorbida, jeden z 21 zástupcov médií na palube, je podľa posledných správ po operácii zranenia hrudníka.Ďalšími dvoma zachránenými sú bolívijskej stevardka a ďalší člen posádky, ich stav je podľa lekárov taktiež stabilizovaný. Druhý brankár Danilo, ktorý bol siedmym zachráneným, zraneniam po prevoze do nemocnice podľahol.

Podľa informácií španielskeho denníka Sport rovnaké lietadlo pred necelými troma týždňami prepravovalo argentínsku futbalovú reprezentáciu. Mužstvo s hviezdnym útočníkom Lionelom Messim letelo do Brazílie k zápasu kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta, ktorý prehralo 0: 3.

Klub Chapecoense bol založený v roku 1973, ešte pred siedmimi rokmi pôsobil až vo štvrtej lige.V roku 2013 postúpil do najvyššej súťaže a tento rok sa nečakane dostal do finále Juhoamerického pohára, usporiadaného konfederáciou CONMEBOL, ktorého víťaz sa kvalifikuje do prestížneho Pohára osloboditeľov. Zástupcovia druhého finalistami Atlética Nacional už požiadali, aby CONMEBOL udelil titul tímu Chapecoense.

V brazílskej lige bol tím Chapecoense na deviatom mieste a útočil na najlepší výsledok medzi elitou. V kádri boli s výnimkou jedného Argentínčana futbalisti brazílskej národnosti, kapitán Cleber Santana v minulosti hrával za Atlético Madrid.

“Nebola to iba partia ľudí, ktorá sa rešpektovala z profesionálneho hľadiska, bola to rodina a priatelia na celý život.Panovala tu skvelá atmosféra, aj po porážkach sa všetci smiali, “ povedal v emotívnom televíznom vystúpení prezident klubu Plinio David de Nes Filho. ” Keď sme sa včera ráno lúčili, hovorili mi, že si letí splniť náš spoločný sen. Dnes nad ránom tento sen skončil, “ doplnil Filho, ktorý mal pôvodne cestovať s tímom, ale zdržali ho pracovné povinnosti.

Aký vplyv bude mať nočné tragédie na brazílsky futbal, nie je zatiaľ jasné. V tamojšej lige zostávalo odohrať posledné kolo. Majstrom už je Palmeiras, nie je však napríklad rozhodnuté o zostupujúcich.

Pre budúcu sezónu už kluby brazílskej ligy ponúkli Chapecoense požičať na hosťovanie svojich hráčov.Zároveň v spoločnom vyhlásení vyzvali vedenie domáci federácie, aby klubu udelila na tri roky výnimku chrániaci ho od zostupu. “Je to to najmenšie gesto solidarity, ktoré momentálne môžeme ponúknuť, ale zrodilo sa z úprimnej túžby znovu vybudovať tento klub a súčasť brazílskeho futbalu, o ktorú sme dnes prišli,” uvádza sa vo vyhlásení.

Rad klubov, hráčov, trénerov a osobností z futbalového sveta poslala kondolencie cez sociálne siete. “Je nemožné veriť tomu, čo sa stalo. Svet dnes plače, ale nebo s radosťou prijalo šampiónmi.Moje myšlienky patria rodinám a priateľom všetkých obetí, “ napísal na Instagramu útočník Barcelony Neymar, ktorý v lete doviedol Brazílii ako kapitán k olympijskému zlatu.

Bývalý český reprezentant Tomáš Ujfaluši s jednou z obetí Cleber Santana hrával v atletike Madrid. “Úprimnú sústrasť všetkým rodinám…veľmi smutný deň aj pre nášho priateľa Cleber Santanu,” odkázal Ujfaluši cez twitter.